Hogyan lett blogunk kevesebb, mint 1.5 Ăłra alatt?

Mon, Apr 21, 2025 szoftver fun blog

Mint minden cégnek, nekünk is szükségünk van valamilyen marketingre, márpedig a marketing egyik legjobb eszköze a content marketing - gondoltam magamban alvás helyett egyik éjszaka -, majd elkezdtem azon agyalni, hogy milyen témákkal lehetne telepakolni a social csatornáinkat, kik lennének az olvasóink, és milyen formátumban kellene ezeket a kontenteket előállítani. A brainstroming eredményeképpen született ez a blog, ahová háromféle tartalmat tervezünk publikálni a jövőben:

De erről majd később, a cikkben azt szerettem volna bemutatni, hogy hogyan lehet a megfelelő eszközök és egy minimális hozzáértés segítségével egy ilyen blogot összedobni, mint ez, kevesebb, mint 1.5 óra alatt.

Először is szögezzük le: Ez nem egy WordPress blog. Tisztában vagyok vele, hogy ha valaki blogolni akar, akkor az első gondolata a WP felhasználása, ami rendben is van alapvetően, de mivel mi nem kedveljük ezt a technológiát, ezért ezt az utat gyorsan kizártam. De milyen lehetőségeink vannak WP nélkül a blogolásra, ha gyorsan és hatékonyan, sokórás fejlesztések és konfiguráció nélkül akarunk előállítani egy nagyon alap blogot, mondjuk $10 havidíj alatt? Egy gyors google keresés és némi csevegés után a Generatív Előtrenírozott Transzformátor Csevegővel az alábbi lehetőségek merültek fel:

  1. Strapi: Open Source headless CMS: Nagyon sexy, és szerintem ez (vagy valamelyik másik Headless CMS) a jövő WordPress-e, de én ennél is egyszerűbb megoldásra vadásztam, lehetőleg Node/Vue alapokon.
  2. Directus.io: Szintén egy headless CMS, de ez a Strapihoz hasonlóan eléggé overkillnek tűnt arra a célra, amire most nekem kell. Egy egyszerű, letisztult, gyors és jól SEO-zható megoldásra volt szükségem, nem vágytam sok órás konfigurációra, doksi olvasásra, szerver konfigurálásra, stb.
  3. Egyéb headless CMS-ek mellett felmerült még egyedi NestJS+VueJS app fejlesztése, de ez már tényleg overkill lett volna arra, amit most szerettem volna.
  4. Notablog: Ez lett a befutó végül.

Mi az a notablog?

Ez egy olyan community által fejlesztett eszköz, ami a Notion nevű rendszerben létrehozott speciális Content Templateből le tudja szinkronizálni a cikkeket, és egy egyszerű, letisztult felületen, SEO-friendly módon meg tudja őket jeleníteni sima HTML fájlokként. A doksija csak pár oldalas, a leírás alapján csak egy Notion account és némi konfiguráció kell hozzá, így szimpatikusnak tűnt, bele is vágtam. Ekkor volt kb. 23:30.

Első lépésben klónoztam a projektet egy könyvtárban, és átolvastam a doksiját.

Második lépésben a doksi alapján duplikáltam a doksiban linkelt speciális Notion template-et a saját WorkSpace-ünkbe, majd publikussá tettem (a Notion egyébként zseniális eszköznek tűnik, írok még róla később).

Harmadik lépésben összekötöttem a klónozott repositoryban található notablogot a duplikált template-el, melyhez a notablognál a config.json-ben kellett megadni a korábban duplikált Notion oldal linkjét. Kicsit hekkelgettem még a gyári template-et, majd írtam egy gyors cikket a Notionben és a lokális notablogomban generáltam egyet, így (saját könyvtárában állva):

notablog generate .

És voila, létrejött egy public/ könyvtár a gyökérben, benne a megírt cikk HTML-esített verziójával, listázó oldallal, menüvel, stb.

Miután megvolt a cikkírási workflow, már csak az volt a kérdés, hogy honnan szolgáljam ki ezt a cuccot, ahol viszonylag egyszerűen futtatható cikkírás után a fenti generate command.

Az egyik VPS-ünkre esett a választás, ahol némi apache, majd némi cloudflare konfiguráció után már létre is jött a Virtualhost a https://blog.overcode.hu alatt (ami szintén SEO-barát domain lett így).

A lokális notablogot git segítségével elhelyeztem a fenti virtualhost könyvtárában, onnantól kezdve pedig az apache kiszolgálta a legenerált statikus HTML-eket úgy, ahogy azt kell. Annak érdekében, hogy legyen HTTPS, futtattam egy certbotot a szerveren, így a cloudflare is megfelelően proxyzva/cache-elve tudja kiszolgálni már a blogot.

Kb. hajnali 1-re el is készült tehát a kulcsrakész blog, Notion-ös szerkesztéssel (ami SZVSZ milliószor jobb, mint a WordPress), cachelt, villámgyors HTTPS kiszolgálással, SEO-barát URL-ekkel, egyszerű, letisztult, jól olvasható mobilbarát UI-val.

És mi a legjobb benne? Ha ennél többre lenne szükségünk a jövőben, akkor a megoldás minden eleme könnyen bővíthető, open-source és (a VPS-t leszámítva) ingyenes.

Csekkoljátok, és ha kérdés van, kérdezzetek:

Notablog: https://github.com/dragonman225/notablog